Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00

Czy to prawda, że guma do żucia niszczy staw skroniowo-żuchwowy ?

Tak to prawda. Częste i nadmierne stosowanie gumy do żucia może spowodować zmiany w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Nadmierne używanie gumy może doprowadzać między innymi do zaciskania zębów oraz zgrzytania.

Na czym polega podanie dziecku gazu rozweselającego?

Sedacja wziewna (bo tak prawidłowo nazywa się ten zabieg) polega na podaniu mieszanki podtlenku azotu z tlenem. Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan przyjemnego rozluźnienia oraz znosi uczucie bólu. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojniejsze oraz zobojętniałe na to co dzieję się w gabinecie stomatologicznym. Podtlenek podawany jest przez specjalną maseczkę nakładaną na nos. Sedacja wziewna jest całkowicie bezpieczna, przez cały czas trwania zabiegu utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Sedację z powodzeniem stosuję się u dzieci z ADHD, astmą, padaczką, chorobami serca. Działanie gazu rozweselającego ustępuje po kilku minutach od zakończenia zabiegu, wtedy też dziecko odzyskuje pełną świadomość.

Nitka stomatologiczna, dlaczego warto używać ?

Prawidłowe nitkowanie zębów usuwa płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc dla szczoteczki do zębów. Płytka nazębna jest miękkim nalotem ściśle przylegającym do naszych zębów. Jeśli nie jest codziennie usuwana może powodować powstawanie próchnicy oraz kamienia nazębnego. Zalecamy codzienne stosowanie nici dentystycznej jako uzupełnienie do codziennej higieny jamy ustnej.

Dlaczego powinniśmy czyścić język ?

Język pokryty jest licznymi brodawkami na których zbierają się bakterie. Bakterie wraz z resztkami pokarmowymi tworzą osad nazębny, który może być powodem nieświeżego zapachu z ust. Płucząc jamę ustną nie eliminujemy wszystkich bakterii znajduących się na grzbiecie języka. Język należy czyścić za pomocą szczoteczki do zębów, która posiada z drugiej strony główki specjalną powierzchnię lub specjanie przeznaczonymi do tego skrobaczkami do języka. Czyścimy nie tylko grzbiet języka ale również jego boki

Zęby mądrości - usuwać, czy nie?

Ósemki, znacznie częściej niż inne zęby, ulegają infekcjom i próchnicy, nie wyrżnięte natomiast często są przyczyną tworzenia torbieli. Jest niemalże pewne, że zdecydowana większość nie wyrżniętych zębów mądrości pozostawionych na miejscu spowoduje problem (zwłaszcza w żuchwie). Komplikacje pojawiają się zazwyczaj nagle, w najmniej korzystnym momencie. Z tego też powodu zaleca się usuwanie takich zębów w momencie, gdy nawet jeszcze nie dokuczają. Obecnie, specjaliści zalecają usuwanie ósemek pomiędzy 14 a 22 rokiem życia.

Mój ząb jest wrażliwy na zimno - czy to znaczy, że jest "dziurawy"?

Krótki intensywny ból po kontakcie z zimnym pokarmem nie jest zwykle objawem próchnicy lecz tzw. nadwrażliwości zębiny. Ta przykra dolegliwość jest coraz powszechniejsza. Obszar nadwrażliwy znajduje się najczęściej w okolicy przydziąsłowej nazywanej szyjką zęba. Zmniejszenie dolegliwości uzyskuje się stosując odpowiednie środki, takie jak płukanki i specjalne pasty.

Wybielać, czy nie wybielać ?

Jeśli odczuwamy taką potrzebę - tak. Metody i preparaty dopuszczone do użytku są w pełni bezpieczne. Nie niszczą struktury szkliwa, czy zębiny. Udowodniono, że 6-cio godzinny kontakt zęba z preparatem wybielającym jest porównywalny z 3 minutowym kontaktem zęba z colą.

Czy w wieku dojrzałym można prostować zęby?

Korekty wady zgryzu można dokonywać prawie w każdym wieku, również u pacjentów dorosłych. Tak samo, jak w przypadku pacjentów młodszych, konieczna jest dokładna analiza wady, ustalenie właściwego programu leczenia i dobór odpowiedniego aparatu.

Jak często należy wykonywać zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Z reguły zabieg higieny wykonywany jest raz na 6 miesięcy. W skład takiego zabiegu wchodzi jednak nie tylko usuwanie kamienia (wykonywane ultradźwiękami), ale także usuwanie osadu nazębnego (przy pomocy specjalnego urządzenia - piaskarki) oraz fluoryzacja. Dopiero te trzy czynności wykonane jednocześnie gwarantują właściwe zabezpieczenie zębów i efekt świeżego, białego uśmiechu. Czasami istnieją wskazania do częstszego (co 3 miesiące) wykonywania zabiegu higieny, ale decyzję o tym podejmuje lekarz/higienistka

Jak prawidłowo czyścić zęby ? jak często powinniśmy myć zęby ?

Przed szczotkowaniem zębów, należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe nitką stomatologiczną. Następnie dokładnie myjemy zęby szczoteczką i pastą do zębów, po czym oczyszczamy język specjalnie przeznaczoną do tego skrobaczką oraz płuczemy jamę ustną płynem. Szczotkowanie zębów powinniśmy powtarzać po każdym posiłku. Jednak często brakuje nam czasu na wykonanie dokładnej higieny jamy ustnej, dlatego szczotkowanie powinniśmy powtarzać minimum 2 razy dziennie po 2 minuty.