Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00
Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego?

09-04-2018

Co powinieneś wiedzieć przed rozpoczęciem leczenia kanałowego?

Najczęstszym skojarzeniem dotyczącym leczenia kanałowego jest ból oraz długie i częste wizyty u stomatologa. Endodoncja mikroskopowa, bo tak fachowo określa się ten sposób uratowania zębów ma zapobiec ekstrakcji naszego uzębienia. Z też powodu warto wiedzieć, w jaki sposób przebiega leczenie kanałowe. W pierwszej kolejności należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, które zleca pacjentowi stomatolog. Poza tym ból związany z endodoncją mikroskopową znieczulany jest miejscowo. W ten sposób przygotowany pacjent może zasiąść w fotelu dentystycznym, a lekarz zabezpiecza dany ząb koferdamem, czyli specjalną gumą, która ochrania otwarty ząb przed bakteriami i dostaniem się śliny.

Dentysta otwiera poddawany leczeniu ząb i oczyszcza go z miazgi dotkniętej zmianami. To najważniejszy etap leczenia, dlatego też stomatolog często posiłkuje się mikroskopem lub endometrem. W dalszej kolejności ząb wypełniany jest specjalnym tworzywem zwanym gutaperką. Koniec końców, wypełniony ząb zaklejany jest plombą. Endodoncja mikroskopowa nie należy do najtańszych zabiegów. Warto o tym wiedzieć przed podjęciem leczenia, to cykl wizyt, którego nie można przerwać. Konieczność takiego zabiegu dotyczy infekcji bakteryjnej, która powoduje zakażenie miazgi, a w dalszej kolejności powstanie stanu zapalnego. Zmiany miazgi są najczęściej spowodowane trwającą już próchnicą, która nieleczona powoduje kompletne obumarcie tej części uzębienia. Do leczenia kanałowego kwalifikują się zęby, które uległy innym czynnikom urazowym odsłonięcia miazgi, jak np. uraz zęba czy leczenie głębokich ubytków. Rzadziej do zakażenia kwalifikującego się do endodoncji mikroskopowej dochodzi po przebytych chorobach zakaźnych m.in. szkarlatynie, grypie czy duru brzusznym. Nasza klinika stomatologiczna oferuje kompleksowe leczenie kanałowe pod mikroskopem - bez bólu, to możliwe.

Objawy, które mogą zakwalifikować się do leczenia kanałowego są bardzo bolesne. Często ma postać bólu samoistnego, który powstaje bez związku z bodźcami zewnętrznymi. Może być to też ból tętniący, który występuje wraz z biciem serca, czy też ból nocny, pojawiający się w pozycji horyzontalnej. Najbardziej dotkliwy w tym przypadku jest fakt, iż boleści odczuwane są w sposób ciągły, a przerwy między atakami są bardzo krótkie. Ostry stan zapalny miazgi nie trwa dłużej niż kilka dni. Warto pamiętać, że pojawiające się objawy i ból są zaawansowane, to tym bardziej podczas wizyty może się okazać, że znieczulenie nie będzie skuteczne. To bardzo prawdopodobne, bo do stomatologa najczęściej udajemy się w momencie wystąpienia nieprawidłowości. Jednak należy zachować spokój, gdyż stomatolog powinien w praktyce zminimalizować dolegliwości bólowe. W przeciwnym razie nie będzie mógł przystąpić do dalszych etapów leczenia. W ostatnim czasie poczyniono spore postępy w kwestii endodoncji mikroskopowej, czego efektem jest możliwość zamknięcia leczenia podczas jednej wizyty u stomatologa. To oszczędność kosztów leczenia, a także szybsze pozbycie się bólu i wystąpienia ewentualnych komplikacji. Warto zapytać stomatologa przed przystąpieniem do leczenia, czy w swoim gabinecie dysponuje specjalistycznymi środkami, które mogą skrócić terapię.