Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00
Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty

17-04-2018

Co zrobić aby dziecko nie bało się dentysty

Z pewnością zastanawiałeś się w jaki sposób sprawić, aby twoje dziecko nie obawiało się wizyty u dentysty. To strach, z którym często nawet osoby dorosłe nie mogą sobie poradzić. Próbowałeś już wszystkiego? Zastanawiasz się, co jeszcze można byłoby zrobić? A może nie wiesz, kiedy wybrać się ze swoim maluchem do dentysty? Czym się kierować przy wyborze odpowiedniego gabinetu stomatologicznego?

Stomatolog dziecięcy oraz wizyta u niego nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie ze stresującym przeżyciem. Zwłaszcza przy pierwszym pobycie, wiele rzeczy wydaje się być nieznanym. Stomatolog dziecięcy przyjmuje pacjentów już w wieku minimum dwóch lub trzech lat. Warto w tym wieku swojego dziecka odwiedzić gabinet dentystyczny nawet w chwili, kiedy nic się nie dzieje. Stomatolog dziecięcy często organizuje tzw. dzień adaptacyjny, takie wizyty nie wiążą się z żadnym bólem, ani też zabiegiem. Pobyt u dentysty powinien rozpocząć się od zapoznania się ze sprzętem dentystycznym oraz należy posadzić malucha w fotelu. Dzięki temu dziecko będzie miało wrażenie zabawy, nie dozna żadnych negatywnych skojarzeń nawet przy następnej wizycie.

Stomatolog dziecięcy grzecznego pacjenta zawsze nagrodzi, nie chodzi tutaj o wręczanie mu słodyczy, zabawek, ale dyplomu dzielnego pacjenta, czy też wszelkiego rodzaju inne oznaki, a nawet maskotki. Istotną rzeczą jest także odpowiedni dobór używanych słów, podczas wizyty u dentysty. Nie należy mówić: „Pani nic ci nie zrobi, nie bój się”, „Nie będzie bolało”, ponieważ takie zwroty mają konotację z rzeczami, które rzeczywiście mogą sprawiać ból dziecku. Stomatolog dziecięcy również stara się odpowiednio zwracać się do swojego małego pacjenta, często zdrabniając słowa, opowiadając co za moment zrobi. Im więcej pozytywnego słownictwa podczas wizyty, tym strach u dziecka będzie zdecydowanie mniejszy. Słowne gratyfikacje również są wskazane. Po każdym zabiegu warto też wejść w interakcje ze swoim dzieckiem, przytulając je, przybijając piątkę.

Dobrym przetarciem przed wizytą u dentysty jest także zabawa w gabinet stomatologiczny w domu. Stomatolog dziecięcy powinien być przez ciebie poinformowany o takich formach rozrywki, gdyż wiedząc o tym może powtarzać znane już dziecku zwroty. We własnych czterech ścianach uczyń maskotkę pacjentem, zachowaj też wszystkie podstawowe elementy takiej wizyty, jak np. przywitanie, otwieranie buzi, świecenie latarką, tak aby zabawa była jak najbardziej autentyczna. Wówczas namawiaj swoje dziecko, aby też pokazywało swoją ząbki, liczyło je i czyściło.

Odpowiedni stomatolog dziecięcy powinien także oferować możliwość znieczulenia dla małych pacjentów. Ta metoda zwana sedacją wziewną polega na podaniu przed zabiegiem maluchowi podtlenku azotu. Substancja ta sprawi, że dziecko poczuje się zrelaksowane, wyciszy się, a co za tym idzie – lepiej zniesie zabieg. Także ty będziesz wówczas spokojniejszy, a podtlenek azotu w żaden sposób nie zaszkodzi twojemu maluchowi, ani też nie będzie miał wpływu na jego dalszą dyspozycję podczas całego dnia.