Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00
Ekstrakcja - wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat tego zabiegu

25-09-2019

Ekstrakcja - wszystko, co chciałbyś wiedzieć na temat tego zabiegu

Wokół zabiegu, jakim jest ekstrakcja zęba mądrości, narosło sporo mitów. Usuwaniem słynnych ósemek zwykle nie zajmuje się dentysta, lecz chirurg stomatolog, gdyż ekstrakcję zaliczamy do zabiegów chirurgicznych. Ósemki są zębami problematycznymi, które często się psują lub wyrastają poziomo, przez co napierają na pozostałe zęby, prowadząc do wady zgryzu. W takim przypadku konieczne jest wyrwanie zęba mądrości, który rośnie nieprawidłowo. Na czym polega zabieg, ile trwa, jaka jest cena za usunięcie zęba mądrości i w jaki sposób przebiega rekonwalescencja po zabiegu? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Jak przebiega usuwanie ósemki?

Przebieg zabiegu zależy od tego, czy ósemka jest widoczna, czy też znajduje się pod dziąsłem i jest zatrzymana w kości. W tym pierwszym przypadku chirurg stomatolog usuwa ząb za pomocą kleszczy chirurgicznych, które tworzą dźwignię umożliwiającą usunięcie ósemki. Z kolei w tym drugim, czyli kiedy ząb jest schowany pod dziąsłem, lekarz wykonuje tzw. dłutowanie ósemki, a więc nacina i odsłania dziąsło w okolicy zęba, a następnie przystępuje do jego usunięcia. W większości przypadków ósemka usuwana jest fragmentarycznie, lecz wyrwanie zęba mądrości odbywa się podczas jednej wizyty. Zabieg przebiega w znieczuleniu miejscowym lub w narkozie i jest poprzedzony wykonaniem tomografii komputerowej.

Ile trwa zabieg?

Usunięcie zęba mądrości trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Czas ekstrakcji ósemki różni się w zależności od przypadku, dlatego szacowaną długość trwania zabiegu ustala chirurg stomatolog przed zapoznaniem się z wynikiem tomografii komputerowej i przystąpieniem do ekstrakcji.

Jak przebiega rekonwalescencja?

Po ekstrakcji ósemki w dziąśle pozostaje rana, co oznacza, że konieczne jest założenie szwów. Aby uniknąć podrażnień i stanu zapalnego, pacjent musi przestrzegać zaleceń pozabiegowych:

  • przez 2 godziny po zabiegu nie jeść i nie pić;
  • przez 24 godziny po zabiegu nie pić kawy, herbaty i alkoholu oraz nie palić papierosów;
  • przez kilka dni po zabiegu spożywać wyłącznie pokarmy o miękkiej konsystencji;
  • jeśli pojawi się obrzęk, stosować zimne okłady (np. kompresy żelowe);
  • w razie potrzeby przyjmować leki przeciwbólowe.

Warto pamiętać, że obszar pozabiegowy jest szczególnie narażony na podrażnienia, dlatego nie należy myć zębów przez 12 godzin po zabiegu i nie płukać jamy ustnej przez 24 godziny. Myjąc zęby w kolejnych dniach, należy omijać okolice usuniętej ósemki. W niektórych sytuacjach, takich jak pojawienie się wysokiej gorączki, obfitego krwawienia czy silnego bólu odpornego na leki, należy skontaktować się ze stomatologiem. W pozostałych przypadkach wizyta kontrolna odbywa się średnio 7 dni po zabiegu, kiedy to lekarz zdejmuje szwy i ocenia stan pacjenta.

Cena za usunięcie zęba mądrości

Koszt ekstrakcji ósemki jest zróżnicowany i zależy od stopnia trudności zabiegu. W DENTIS cena za wyrwanie zęba mądrości waha się między 200 zł a 500 zł. Chirurgiczne usunięcie ósemki wykonujemy w znieczuleniu, a więc zabieg ten jest bezbolesny i wykonywany przez najlepszych specjalistów.