Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00
Co ortodonta robi na pierwszej wizycie?

15-06-2018

Co ortodonta robi na pierwszej wizycie?

Pierwsza wizyta u ortodonty może być stresującym przeżyciem, ale też być nie musi. Warto się do niej odpowiednio przygotować. Czynności te są bardzo podobne jak w przypadku zwykłej wizyty u stomatologa. Oczywistym jest fakt, iż należy starannie umyć zęby. Szczególnie ważne jest to, aby wszystkie nasze zęby były wyleczone, w przeciwnym razie ortodonta nie będzie mógł podjąć się założenia aparatu ortodontycznego.

Jednak zanim to nastąpi specjalista wskaże nam, jakie inne zabiegi należy wykonać, aby zostać poddanym skutecznemu leczeniu ortodontycznemu. Pierwsza wizyta u ortodonty nie musi oznaczać założenia aparatu stałego. W przypadku mniejszych wad możliwe, że skuteczny okaże się aparat ruchomy. Nie istnieje żaden limit wieku, który mógłby stanowić przeszkodę w leczeniu ortodontycznym. Należy pamiętać, że technika terapii jest zróżnicowana w przypadku dzieci i osób dorosłych. Najczęstszymi powodami, dla których wizyta u ortodonty może okazać się koniecznością jest przede wszystkim krzywy zgryz, zgrzytanie zębami, nieprawidłowe ustawienie zębów jak np. szpary lub nadmierny ścisk uzębienia, niedomykanie ust, a także powstała w ten sposób wada wymowy.

Współczesna stomatologia umożliwia realizację wizji równych i białych zębów, jednakże doprowadzenie do takiego stanu w swojej jamie ustnej wymaga cierpliwości. Oczekiwanie popłaca, ponieważ proste zęby to gwarancja prawidłowego żucia pokarmów oraz higieny jamy ustnej. Podczas pierwszej wizyty kluczowa jest konsultacja ortodontyczna. Sprawdzenie stanu uzębienia, a także diagnoza dotycząca wady zgryzu dyktuje warunki kolejnych spotkań w gabinecie ortodontycznym. Każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, stąd czas trwania wizyty może być zróżnicowany. Wersję ostateczną leczenia wybiera sam pacjent, a wówczas ortodonta przystępuje do sporządzenia wycisków, tak aby stworzyć model diagnostyczny umożliwiający dobór właściwego aparatu ortodontycznego, stałego bądź też ruchomego.

Po odbyciu pierwszej wizyty u ortodonty bardzo ważne jest to, aby zmienić swoje nawyki. Istotne jest stałe utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Od momentu założenia aparatu częste jest pozostawanie resztek jedzenia na aparacie nazębnym. Pacjent powinien wypracować nawyk szczotkowania zębów po każdym posiłku, nauczyć się korzystać z nici dentystycznej oraz szczoteczek międzyzębowych. Posiadanie przy sobie szczoteczki i pasty może okazać się zwłaszcza na początku kłopotliwe, ale wypracowanie takiego przyzwyczajenia pozwoli na uzyskanie szybszych rezultatów leczenia ortodontycznego i uchroni nas przed krępującymi sytuacjami.