pon-pt 800-2000sob 800-1400

- 22 - 301 02 24

- recepcja@dentis-stom.pl

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

03-01-2022

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Jest to najnowszy zabieg z działu stomatologii o nazwie Endodoncja. Użycie specjalistycznego sprzętu umożliwia dokładne powiększenie obrazu leczonego zęba, a to pozwala pozwala na bardzo dokładne oczyszczenie systemu kanałowego zęba i skrócenie leczenia często tylko do jednej wizyty. Nasi specjaliści pomogą nawet w najtrudniejszych przypadkach. Zapraszamy

Czemu służy leczenie endodontyczne?

Leczenie kanałowe (pod mikroskopem i tradycyjne) podejmowane jest w przypadku nieodwracalnego uszkodzenia miazgi zęba – wypełniającej jego wnętrze „żywej” tkanki, która zaopatruje całą strukturę w substancje odżywcze oraz służy jej regeneracji. Do stanów zapalnych lub wręcz martwicy miazgi dochodzi najczęściej w przebiegu zaawansowanej próchnicy lub w związku z poważnym, mechanicznym urazem zęba. W takich przypadkach jego wyleczenie zwykle jest już niemożliwe, co nie oznacza, że trzeba poddać go ekstrakcji. Jeśli usunie się z niego miazgę, czyli ognisko infekcji (niebezpiecznej nie tylko dla innych zębów, ale i całego organizmu), „martwy” ząb może świetnie pełnić swoją funkcję jeszcze przez wiele lat

Czym właściwie jest leczenie kanałowe?

Zabieg usunięcia z zęba miazgi to właśnie leczenie kanałowe. Jego nazwa wywodzi się stąd, że chorą tkankę usuwa się z komory i kanałów korzeniowych zęba. Następnie dezynfekuje się je i szczelnie wypełnia. By w zębie nie doszło do ponownej infekcji, musi on zostać naprawdę dokładnie oczyszczony przed ostatnim etapem leczenia, jakim jest rekonstrukcja korony. Tymczasem kanały korzeniowe są bardzo wąskie, a często też kręte, co czyni procedurę leczenia skomplikowaną, wymagającą ogromnej precyzji. Problemem jest także obserwacja pola operacyjnego, które ma zaledwie kilka milimetrów kwadratowych. Dotychczas stomatolodzy musieli polegać na zdjęciu rentgenowskim i swoim doświadczeniu. Dziś z pomocą przychodzi im mikroskop.

Czym różni się leczenie kanałowe pod mikroskopem od tradycyjnego?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – w Warszawie praktykowane w klinice Dentis – nie różni się znacząco od wykonywanego tradycyjna metodą. Znacznie jednak ułatwia pracę specjaliście, a tym samym czyni ją dokładniejszą i skuteczniejszą. Nie musi bowiem pracować z lusterkiem powiększającym w dłoni, lecz korzysta zmikroskopu, który rzutuje widok pola operacyjnego na ekran, znacznie do powiększając. Dzięki temu podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem stomatolog jest w stanie:

  • bezbłędnie zlokalizować kanały i ich odgałęzienia,
  • precyzyjnie je oczyścić, minimalizując ryzyko konieczności powtórzenia zabiegu,
  • zaobserwować najdrobniejsze zmiany, np. mikropęknięcia, perforacje.

Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?

W związku z faktem, że mimo użycia nowoczesnych narzędzi sama procedura zabiegu endodontycznego nie ulega zmianie, leczenie kanałowe pod mikroskopem w Warszawie w Dentis przebiega tak samo, jak w przypadku metody tradycyjnej: pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, ząb zostaje otwarty, oczyszczony, zdezynfekowany, wypełniony tzw. gutaperką, a następnie zrekonstruowany (wypełnieniem kompozytowym lub protetycznym). Różnicą w stosunku do klasycznego zabiegu jest to, że pacjent leży na wznak, a nad jego twarzą znajduje się mikroskop. Stomatolog zaś siedzi z tyłu, za głową pacjenta i obserwuje obraz na zawieszonym przed nim monitorze.

Jaka jest cena leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Pacjent, który decyduje się na leczenie kanałowe pod mikroskopem – w Warszawie w Dentis, ale też w każdej innej klinice stomatologicznej – musi liczyć się z tym, że jego cena będzie wyższa niż w przypadku zastosowania tradycyjnej metody. Wynika to zarówno z faktu, że wykorzystanie nowoczesnej procedury wymaga od lekarza dodatkowych kompetencji, jak i z tego, że w użyciu znajdują drogie urządzenia i materiały. Trudno określić choćby przybliżony koszt leczenia kanałowego pod mikroskopem, ponieważ zależy on od wielu czynników, np. od liczby kanałów, które trzeba opracować. Należy jednak spodziewać się wydatku w granicach od kilkuset do dwóch tysięcy złotych.

Czy warto poddać się leczeniu endodontycznemu pod mikroskopem?

Wiele osób zastanawia się, czy wykonywanie dość kosztownego zabiegu jest zasadne, skoro podobny efekt można osiągnąć tradycyjnymi, tańszymi sposobami. Oczywiście to pacjent decyduje, której z dostępnych metod leczenia się podda. Warto jednak rozważyć korzyści związane z zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań w procedurach endodontycznych. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zwiększa precyzję zabiegu i pozwala na wyeliminowanie problemów, których nie sposób zauważyć gołym okiem. Tak skuteczne postępowanie może oszczędzić pacjentowi wiele cierpienia i dalszych kosztów, jeśli pierwszy zabieg – co niekiedy się zdarza – nie okaże się w pełni skuteczny.