Pon-Pt: 8:00 - 20:00 | Sob: 8:00 - 14:00
Na czym polega użycie narkozy w leczeniu stomatologicznym?

23-02-2022

Na czym polega użycie narkozy w leczeniu stomatologicznym?

Czasami konieczne okazuje się przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego, który wymaga zastosowania narkozy. Jest to znieczulenie ogólne, pozwalające na całkowite wykluczenie bólu podczas operacji. Metoda ta jest stosowana głównie w przypadku poważniejszych zabiegów. Na czym dokładnie polega i z czym wiąże się podanie narkozy w stomatologii?

Leczenie stomatologiczne w narkozie

Jeśli chodzi znieczulenie ogólne podczas zabiegu przeprowadzanego przez dentystę - narkoza jest przydatna, a stomatologia to jedna z wielu dziedzin wykorzystujących tę metodę. Jej wykorzystanie pozwala na wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego snu. Wówczas możliwe jest przeprowadzenie bardzo bolesnych zabiegów. Jedyny ból jest odczuwalny podczas podania samego znieczulenia. Po krótkiej chwili pacjent przestaje odczuwać jakiekolwiek dolegliwości.

Stomatologia pod narkozą wiąże się jednak z koniecznością odpowiedniego przygotowania pacjenta. Przed samym zabiegiem przeprowadzany jest wywiad i badanie, które pozwala wykryć problemy z uzębieniem. Na tej podstawie można zdecydować się na określoną liczbę operacji. Czasem wystarczy bowiem jeden zabieg, ale w bardzo trudnych przypadkach konieczne okazuje się jego powtórzenie. Znieczulenie ogólne jest bardziej obciążające dla organizmu niż miejscowe, jednak zdarza się, że niekiedy bez zastosowania narkozy nie da się wyleczyć danego pacjenta.

Co dzieje się po zabiegu z wykorzystaniem narkozy?

Leczenie stomatologiczne w narkozie dopuszcza również użycie znieczulenia miejscowego. Ma ono na celu usunięcie dolegliwości bólowych po wybudzeniu pacjenta. W przypadku poważnych operacji często stosuje się też leki przeciwbólowe. Pozwalają one na zapewnienie komfortu już po wybudzeniu, kiedy narkoza przestaje działać.

Stomatologia pod narkozą wiąże się jednak z koniecznością pozostania w szpitalu przez kilkanaście godzin. Sam czas wybudzania po zastosowaniu tej metody zależy od naturalnych predyspozycji danej osoby. Czasem jest to tylko kilkadziesiąt minut, podczas gdy kiedy indziej trzeba poczekać nawet kilka godzin. W tym czasie pacjent pozostaje w szpitalu pod ciągłą obserwacją. Wówczas może on także dostać dodatkowe leki przeciwbólowe.

Pozostanie w szpitalu po leczeniu stomatologicznym w narkozie ma związek z faktem, że każdy organizm reaguje na środek znieczulająco-usypiający w nieco inny sposób. Mogą bowiem wystąpić takie objawy, jak:

  • zawroty głowy;

  • nudności;

  • wymioty.

Z tego powodu stomatologia w znieczuleniu ogólnym wiąże się z obowiązkową obecnością anestezjologa, który dobiera odpowiednią dawkę środka znieczulającego i reaguje na wszelkie niepokojące zmiany.

Wspomniane dolegliwości znikają zwykle w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od wybudzenia. Pacjent powinien zgłaszać wszelkie zmiany lekarzom, którzy w razie konieczności mogą zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Dzięki temu leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym czasem jest jedyną możliwością, ale obecnie stosuje się metody pozwalające na niemal całkowite wyeliminowanie możliwości pojawienia się powikłań.

Kiedy warto postawić na stomatologię pod narkozą?

Stomatologia pod narkozą jest dobrym wyborem w sytuacji, gdy trzeba przeprowadzić poważniejsze zabiegi wiążące się z dużym bólem. W ten sposób można przejść cały proces bez żadnych obaw, szczególnie gdy na ogół boisz się wizyt u dentysty. Leczenie stomatologiczne w narkozie jest możliwe również w przypadku dzieci. To dobry wybór w sytuacji, gdy małemu pacjentowi towarzyszy ogromny stres i nie współpracuje podczas przeprowadzania zabiegów w standardowy sposób. Taka metoda cieszy się rosnącą popularnością i jest świetną alternatywą dla znieczulenia miejscowego.

Stomatologia w znieczuleniu ogólnym jest wskazana w przypadku, gdy pacjent:

  • ma uczulenie na środki znieczulające miejscowo;

  • nie współpracuje podczas zabiegu;

  • bardzo się stresuje;

  • cierpi na niedorozwój umysłowy lub zaburzenia psychiczne;

  • boryka się z rozległymi stanami zapalnymi;

  • jest małym dzieckiem.

Stomatologia pod narkozą to dobry wybór także w sytuacji, gdy zabieg jest bardzo rozległy. Wówczas czas trwania całej operacji może być znacznie dłuższy, dlatego nie da się zastosować znieczulenia miejscowego.

Narkoza a stomatologia – kilka dni po zabiegu

Stomatologia w znieczuleniu ogólnym wymaga pozostania na co najmniej kilkanaście godzin pod opieką lekarzy. Jeśli organizm dobrze zniósł podanie preparatu, można udać się do domu i wrócić do codziennych zajęć nawet po 24 godzinach. Zdarza się jednak, że niektórzy pacjenci potrzebują dłuższego czasu na dojście do siebie. Jeśli na co dzień mocno obciążają oni swój organizm, czasami konieczne jest zaprzestanie pracy fizycznej czy wymagających treningów nawet na 2 tygodnie. Dlatego też stomatologią z narkozą w Warszawie zajmują się specjaliści. Zalecają oni określony czas rekonwalescencji w zależności od wyników i samopoczucia danego pacjenta.

Czy leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest bezpieczne?

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym jest bezpieczne, ale tylko pod warunkiem, że zostanie przeprowadzone w odpowiedni sposób. Konieczna jest obecność anestezjologa, który dobiera właściwą dawkę narkozy. Cały zabieg wiąże się również z wykorzystaniem skomplikowanych sprzętów. Pacjent musi mieć zapewnione źródło tlenu. Stomatologia z narkozą w Warszawie jest więc bezpieczna, jednak w trakcie operacji na sali przebywa zarówno dentysta, jak i anestezjolog oraz osoby pomagające.

Kto nie może zdecydować się na leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym?

Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym nie jest wskazane w niektórych przypadkach. Mowa tu głównie o chorobach przewlekłych lub innych dolegliwościach, z którymi boryka się dany pacjent. Nie wszyscy lekarze decydują się na zastosowanie takiej metody. Jej wykorzystanie nie jest możliwe w sytuacji, gdy dana osoba ma ostre infekcje dróg oddechowych, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, schorzenia związane z tarczycą, nerkami i wątrobą czy uczulenie na narkozę. Zdarza się również, że organizm konkretnego pacjenta jest niewydolny, dlatego mógłby sobie nie poradzić z określoną dawką środków znieczulających.

Dlatego często konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu, zanim poda się środek, jakim jest narkoza. Stomatologia obecnie jest na tyle rozwinięta, że przez określone badania można wykluczyć ryzyko związane z zastosowaniem takich preparatów. Istnieją także przeciwwskazania względne, które dopuszczają użycie narkozy, jednak dopiero po odpowiednim przygotowaniu pacjenta. Stomatologia pod narkozą w Warszawie jest więc bezpiecznym rozwiązaniem, ale skierowanym jedynie do określonej grupy osób.